پاورپوینت طراحی میدان محلی (مرکزمحله)

طرح شهرسازی ۴

میدان محلی به عنوان مرکز محلات در گذشته فعالیت داشته و بستر روابط و پیوندهای اجتماعی میان همسایگان و نیز برآوردن نیاز های روزمره ی آنان بوده است. در گذشته عنصر اجتناب ناپذیر هر محله میدانی بوده که در قلب آن جای میگرفت و عمومی ترین و مردمی ترین فضای آن محسوب میشده. معمولا چند عنصر حیاتی مانند آب انبار، مسجد،…….در اطراف این میدان گرد هم می آمدند که عامل مهمی در جذب ساکنان به میدان محلی محسوب میشدند به طوری که آنها میدان محله شان را حیاط دومی میدانند که با هم محله ای های خود در آن سهیم هستند و این اشتراک احساس تعلق به محله را در آنها قوت میبخشد.

یکی از کارکرد های هر مرکز محله کارکرد ارتباطی آن میباشد به این ترتیب که هر مرکز محله باید در نقطه ای شکل بگیرد که از نظر دسترسی دارای بهترین موقعیت ممکن نسبت به نقاط گوناگون محله باشد

و یکی از نخستین فضاهایی که در بسیاری از مرکز محلات باید طراحی گردد فضایی برای تجمع اهالی و انجام مراسم و ایین های معمول ومذهبی است. همچنین نوع تاسیسات واقع در مرکز محله ها نیز با هم متفاوت است و این موضوع باید مد نظر طراح قرار گیرد. به عنوان مثال در شهرهایی مانند یزد و نایین که دسترسی به آب آشامیدنی به سادگی برای همه ی مردم به صورت فردی ممکن نبود آب انبار یکی از عناصرخدماتی مهم و الزامی در هر مرکز محله برای تامین نیاز مردم بود. در حالی که در اصفهان سطح آب های زیر زمینی به حدی بالا بود که همه ی خانواده ها به سادگی به آن دسترسی داشتند.

 

مشخصات فایل مورد نظر :

قیمت ۸۰۰۰۰ ریال به حروف هشتاد هزار ریال

نوع فایل : power point
حجم فایل : ۵.۲۶ مگابایت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *